Important Times

Registration Desk/Secretariat
Meeting Place Pre-Function Area
Wednesday 29 May 4:00pm – 6:00pm
Thursday 30 May 7:00am – 4:30pm
Friday 31 May 8:00am – 3:30pm
Conference Technical Programme
Meeting Place
Commences 9.00am Thursday 30 May
Conference Breakfast
Meeting Place
Thursday 30 May 8:15 – 9:00am
Exhibition Breakfast
Centre Stage
Friday 31 May 8:00 – 9:00am
Conference Lunches/Morning and Afternoon Teas
Centre Stage
Welcome Function
Terrace Rooftop
Wednesday 29 May 6:00pm
Official Conference Dinner
Pre-Dinner drinks – Meeting Place Pre-Function Area
Dinner – Meeting Place
Thursday 30 May 6:00pm
Young Chemist’s Cocktail Party
Little Bossley
Thursday 30 May 6:00pm
By invitation only
Women in Coatings Breakfast
Terrace 2 & 3
Friday 31 May – 7:00am
By invitation only
Exhibition
Centre Stage
Thursday 30 May 10:00am – 5:00pm
Friday 31 May 10:00am – 4:00pm

Speaker program

Please note that :-

Presentations are subject to change but all efforts will be made not to change the day of the presentation

More information about the presentations can be found by clicking on the more info link

$ denotes a Paid Presentation

Time Thursday 30 May
8:15 – 9:00 Conference Breakfast (in Meeting place)
9:00 – 10:00 President’s Address & Award Presentations

SCAA Annual General Meeting

10:00 – 10:45 Keynote Address

Niko Safavi – Mowilex

Presentation Title: Sustainability’s Conclusion – The Dawn of Environmental Accountability

more info

10:45 – 11:15 Lou Cash Memorial Lecture

Andriy Voronov – North Dakota State University

Presentation Title: Biobased Polymeric Materials Derived from Plant/Vegetable Oils Triglycerides

more info

11:15 – 11:45 Morning Tea
11:45 – 12:15 Ashish Kumar – Anton Paar

Presentation Title: Characterisation of Paints & Varnishes

more info

Phil Barker – University of Wollongong

Presentation Title: A new method for evaluating photoinitiator efficiency: application to LED395 curing and a molecular understanding of oxygen inhibition.

more info

12:15 – 12:45 Paul Armistead – IMCD

Presentation Title: Sustainability from a Distributor Point of View

more info

Luc Sterckx – Allnex

Presentation Title: Why is sustainable performance important ?

more info

12:45 – 1:45 Lunch
1:45 – 2:15 David Baggs – Global Greentag

Presentation Title: The Expanded Role of Paints and Coatings in Australia’s Green and Healthy Buildings

more info

Larry Teachout – Behr Paints

Presentation Title: Proper Colorant Formulation to Improve Properties of Tinted Decorative Paints

more info

2:15 – 2:45 Jasmine Lim – Wacker

Presentation Title: Giving Coatings a new Perception with SILRES BS

more info

Thomas Clayton – Defence Science & Technology Group

Presentation Title: Heat Induction Coating Removal – RAN Trial

more info

2:45 – 3:15 Ankush Panchagade – Momentive Performance Materials

Presentation Title: Silicone for Anti-scuff/ Scuff Proof coatings

more info

Dylan Audeyev – Tronox Holdings PLC

Presentation Title: Countdown to 2030

more info

3:15 – 3:45 Afternoon Tea
3:45 – 4:15 Yani Phusuphitchayanan – Eastman

Presentation Title: TBA

more info

Csongor Komjati – Wacker ($)

Presentation Title: TBA

more info

4:15 – 4:45 Kevin Roden – Arxada

Presentation Title: The Protection of Coatings from Surface Fungal Growth

more info

Ian Clark – Paintspection

Presentation Title: “I think I have faulty paint!”

more info

4:45 – 5:15 Willem van Gerresheim – ADDAPT Chemicals

Presentation Title: Development of the Ultimate Universal Pigment Dispersant

more info

6:00 – 7:00 Pre-Dinner Drinks – Pre-Function Area
7:00 – 11:00 Gala Dinner
Time Friday 31 May
8:00 – 9:00 Breakfast with the Exhibitors (in Centre Stage)
9:00 – 9:30 Yogesh Marathe – Momentive

Presentation Title: Functional Silicone Additives for Durable Exterior Architectural Coatings

more info

Denis Wright – Sparc Technologies

Presentation Title: The journey of Graphene and its Utilisation in Protective Coatings

more info

9:30 – 10:00 Joe Lombardo – Chemadd

Presentation Title: Know your products, customer needs and Know- How

more info

Dr Nurudin Budiman – Connell Caldic

Presentation Title: Bio-based open time prolonger

more info

10:00 – 10:30 James Manikath – Luxury Paints

Presentation Title: A layperson’s method to characterise polymers in latexes

more info

Carmello Cem Novella – Static Electricity Control

Presentation Title:  Static Electricity in the Dangerous Goods/ Hazardous Area Environment.

more info

10:30 – 11:00 Morning Tea
11:00 – 11:30 Mercy Baniasad – Metz Group ($)

Presentation Title: Corrosion Beyond Atmospheric – Protective Coatings in Extreme Environments

more info

Dr David Myint – ATA Scientific

Presentation Title: Elevating Engineering to an art form

more info

11:30 – 12:00 Steve Herbert – TZMI

Presentation Title: The Old World and the Great Wall – dynamics in the TiO2 pigment supply

more info

Alice Endersbee – BASF

Presentation Title: Highest opacity and sustainability – waterborne high solids dispersions for wood paints

more info

12:00 – 12:30 Shaun Patrick – eVic

Presentation Title: The Innovations, Stories, and Lessons of 2023: A Year In Review

more info

12:30 – 1:30 Lunch
1:30 – 2:00 Shailendra Bhatkhande – Cardolite ($)

Presentation Title: Green Technologies for Coatings Industry.

more info

2:00 – 2:30 Swati Sharma – Paintback

Presentation Title: A World of Possibilities in the left-over Paint and Packaging – Paintback Perspective

more info

2:30 – 3:00 Afternoon Tea
3:00 – 3:40 TBA